Samigra Logo

Çocuklar yazın olduğu kadar kışın da dışarıda vakit geçirmeyi sever. Yeni yerler keşfetmek, insanlarla tanışmak, arkadaş edinmek, koşup oynamak mevsim fark etmeksizin her çocuğun keyif aldığı aktivitelerdir. Ancak ebeveynler çocuklarının hasta olma ihtimaline karşı kış aylarını evde geçirmeyi daha fazla tercih ediyor. Oysa çocukların bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için güvenli bir şekilde soğuk havayla da tanışmaları gerekiyor. Ayrıca açık hava aktiviteleri, çocukların fiziksel sağlığına iyi geldiği gibi duygusal, sosyal ve motor becerilerinin gelişmesi için de mükemmel bir fırsat yaratıyor.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, kış aylarında çocuğunuzla birlikte açık havada yapabileceğiniz aktiviteleri listeledik. İçlerinden sizin için en uygun olan aktiviteyi seçip hafta sonu ailece hayata geçirebilirsiniz!

Çocuğunuz Gün İçerisinde Yeterince Aktif Mi? yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kızakla Karın Keyfini Çıkarın

Eğer bulunduğunuz bölgede kar yağıyorsa, çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri kesinlikle kızakla kaymak olur. Kendi çocukluğunuzda bu aktiviteyi yaptıysanız, çocuğunuzun bundan ne kadar keyif alacağını az çok tahmin ediyorsunuzdur. Bunun için yapmanız gereken tek şey hafif eğimli ve güvenli bir yokuş bulmak! Ardından poşet veya plastik leğen gibi evinizde kolayca bulabileceğiniz eşyalarla kaymanın tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz, kış aylarında spor mağazalarında ya da online alışveriş sitelerinde satılan daha profesyonel bir kızak da temin edebilirsiniz.

cocuklarla-kisin-yapilabilecek-aktivitelerSokaktaki Hayvanları Besleyin

Sokak hayvanlarının çetin geçen kış aylarında ne denli zor bir yaşam savaşı verdiğini hepimiz biliyoruz. Siz de hem onlara yardımcı olmak hem de çocuğunuzun hayvanlarla duygusal bir bağ kurabilmesini sağlamak için kış aylarında sokak hayvanlarını beslemeye çıkabilirsiniz. Marketten hazır mamalar alabilir veya sokak hayvanlarının tüketebileceği evdeki yiyecekleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca evde çocuğunuzla birlikte hazırlayacağınız minik kulübeleri de sokakta uygun gördüğünüz yerlere yerleştirebilir, yanına su kapları koyabilirsiniz. Bu aktivite keyifli olmakla birlikte çocuğunuzun küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisi kazanmasını da sağlayacaktır.

Doğada Vakit Geçirin

Çocuğunuzla kışın yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biri de doğada vakit geçirmek… Ailece orman yürüyüşüne çıkabilir, parkta zaman geçirebilir veya bir göl kenarında piknik yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz bir yandan enerjisini atarken diğer yandan ağaçları ve hayvanları daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Hatta bunu bir oyuna çevirebilirsiniz. Örneğin dışarı çıkmadan önce sokakta sık sık karşılaştığınız ağaç türlerini çocuğunuza öğretin. Dışarıya çıktığınızda ise gördüğünüz ağaçların hangisi olduğunu çocuğunuza sorun. Bu sayede hem ağaçları tanımasını hem de eğlenceli bir gün geçirmesini sağlayabilirsiniz.

cocuklarla-eglenceli-aktiviteler

Semtinizdeki Parkları Keşfe Çıkın

Bugüne kadar görmediğiniz parkları bisikletle keşfetmeye ne dersiniz? Çocuğunuzla beraber yeni yerler keşfederken aynı zamanda spor yapmak, açık havada yapabileceğiniz en verimli aktivitelerden biri olacaktır. Öncelikle kendinize bir rota oluşturun, ardından oluşturduğunuz rotaları her hafta sonu bisikletle tek tek gezin. Yakın mesafelere bisikletle gidebilirsiniz ancak uzak mesafeler için bisikleti arabayla götürmek daha iyi bir tercih olabilir. Eğer bisikletiniz yoksa belediyeden kiralayabilir, parkın ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz!

Kardan Kuleler Yapın

Açık havada kış aktivitesi değinildiğinde akla gelen ilk şey elbette karda vakit geçirmektir. Siz de çocuğunuzla kardan insanlar yapabilir, kuleler inşa edebilir veya devasa bir kar topu yapabilirsiniz. Ya da tüm bunlar yerine oynayacağınız oyunu çocuğunuzun bulması için onu teşvik edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun yaratıcılık ve hayal gücünün gelişmesine katkı sağlamış olursunuz. Bu arada, karı şekillendirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz baskı oyuncaklarını veya kardan adamı süslemek için kullanabileceğiniz şapka gibi aksesuarları yanınıza almayı unutmayın!

Kış Sporlarını Deneyimleyin

Kar raftingi, snowkiting, kayak, buz pateni, snowboard… Kış aylarında açık havada yapabileceğiniz onlarca spor var. Çocuğunuzun yaşına en uygun olanı seçip, o spor üzerine ailece eğitim alabilirsiniz. Bu hem aileniz için keyif verici bir aktivite olacak hem de çocuğunuzun yeteneklerini keşfetmek için size bir fırsat sunacaktır.

Çocukları Soğuk Hava Değil, Kapalı Ortamlar Hasta Edebilir!

Çoğu ebeveyn, hastalık ihtimaline karşı kış aylarını çocuklarıyla birlikte evde geçirmeyi tercih eder. Ancak sanılanın aksine grip, farenjit veya nezle gibi mevsimsel hastalıklar soğuk havalardan değil, bakteri veya virüslerden kaynaklanır. Bu nedenle kapalı ve kalabalık alanlarda vakit geçirmek, aslında bu hastalıklara yakalanma riskini daha fazla artırır. Açık hava vakit geçirmek ise hem damlacık yoluyla bulaşan bu hastalıklardan etkilenme olasılığını azaltır hem de çocukların sosyal, fiziksel ve motor becerilerinin gelişmesini destekler. Dolayısıyla gerekli önlemleri aldığınız sürece, kış aylarında gönül rahatlığıyla ailece dışarıda vakit geçirebilirsiniz.

Okula Dönecek Olan Çocukların Bağışıklıklarını Arttırmada En İyi İpuçları yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.