Samigra Logo

Kış yaklaşırken ani değişen hava sıcaklıkları, açık havadan kapalı alanlara geçiş, ortam nem oranı, vücut nem dengesinin korunamaması, artan hareketsizlik ve yanlış kıyafet seçimi gibi faktörler maalesef vücudumuzu hastalıklara daha da açık hale getirebiliyor. Covid-19 süreciyle birlikte kış etkisinin hissedilmeye başlandığı bu günlerde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yapabileceklerinizi sıraladık.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Yardımcı Olacak 4 Tarif konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için yeterli ve dengeli şekilde beslenme gerekir. Dengeli beslenme; tüm besin maddelerini yeteri kadar, düzenli şekilde almayı ifade eder. Temel besin maddelerinin vazgeçilmez öğeleri olan vitamin ve mineraller için en ideal kaynaklar şüphesiz meyve ve sebzelerdir. Güçlü bir bağışıklık için, meyve ve sebzeleri mevsiminde yemeye özen gösterin. Minimum yapay destekle üretilmiş, doğal ürünleri çevrenizdeki yerel üreticilerden temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Akdeniz tipi beslenme, birçok hastalığa karşı bağışıklık mekanizmasının geliştirilmesinde etkili bir beslenme türü olarak kabul edilir.

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun

Yüksek miktarda şeker tüketimi, bağışıklık mekanizmasının çalışmasını bozabilir. Zararlı yağlardan, rafine şekerden, fazla karbonhidrattan uzak durmaya özen gösterin. Kötü beslenme alışkanlıkları aşırı kilo almanıza neden olabilir, bu da sizi hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Kötü alışkanlıklar deyince akıllara sadece beslenme gelmemeli. Uyku eksikliği veya düzensizliği, uzun saatler bilgisayar ya da televizyon başında vakit geçirmenize neden olan bağımlılıklarınız, aktivite eksikliği, sigara gibi zararlı alışkanlıklar, bağışıklık sisteminin düşmanları arasında sayılabilir.

Egzersiz yapın

Bağışıklık sistemi, Covid-19 ya da diğer viral enfeksiyonlara karşı her zaman tam bir koruma kalkanı oluşturamaz ama savunma ve mücadele gücünüzü iyileştirir. Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan yabancı maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. Bu yüzden genel vücut sağlığınızı korumak için bağışıklık mekanizmasının daima düzgün çalışması önemlidir.

Yapılan çalışmalar hafif ve orta düzey, düzenli egzersizin bağışıklık mekanizması üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Egzersiz etkisi, savunma aktivitesini ve metabolizmayı iyileştiren bir bağışıklık sistemi destekleyicisi olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra aktif bir yaşam, kalp sağlığı, kilo kontrolü ve ruh sağlığını iyileştirici etkiye sahiptir. Bütün bunlar güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarları arasında sayılabilir.

Açık havada vakit geçirin

Sonbaharla birlikte hava sıcaklıklarının düşmesi, dışarıda geçirdiğiniz vakitleri azaltmanıza neden olmuş olabilir. Bu dönemde, temiz hava almak ya da güneşten yararlanmak yaz aylarında olduğu kadar kolay değildir. Tüm koşullara rağmen açık havada olmak için fırsatlar yaratın. Temiz hava, güneş ve hareket bağışıklığı olumlu yönde etkiler.

Uykunuzu düzenleyin

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, uyku ve fiziksel sağlık arasındaki ilişkiyi destekleyen sonuçlar elde edilmektedir. Uyku, bağışıklık sistemini destekleyen günlük temel aktivitelerimizden biridir. Yeterli sürede yüksek kaliteli uyku uyumak; dengeli bir bağışıklık sistemi savunması sağlar.

Buna karşılık, uykusuzluk, uyku apnesi hastalığı ve sirkadiyen ritim bozulması gibi uyku bozuklukları bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasını engelleyebilir. Uykunuzu düzenlemek ve uyku konforunu arttırmak için düzenli ve dengeli beslenme, egzersiz, kötü alışkanlıkları terk etme, stresten uzak durma gibi temel hususlara dikkat etmeniz önerilir.

Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Korunur ve Desteklenir? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.everydayhealth.com/cold-flu-pictures/better-immune-system.aspx

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254618301005

https://www.indyturk.com/node/333226/t%C3%BCrki%CC%87yeden-sesler/kovi%CC%87d-a%C5%9F%C4%B1lar%C4%B1n%C4%B1n-daha-etkili-olabilmesi-i%C3%A7in-iyi-uyku-%C5%9Fart

https://www.sleepfoundation.org/physical-health/how-sleep-affects-immunity

http://www.yeditepehastanesi.com.tr/koronaviruse-karsi-en-etkili-silahlarin-basinda-guclu-bagisiklik-sistemi-geliyor

https://www.avrasyahospital.com.tr/bagisiklik-sistemi-nedir/

Bir Yanıt